در این پست می‌خوایم ببینیم سرور مجازی (VPS) چه تفاوت‌هایی با سرور مجازی اختصاصی (VDS) داره و خدمات زمین‌هاست در راستای این دو تا سرور چطوری‌ه؟

وقتی می‌خواید یک سرور مجازی بخرید ممکنه از خودتون بپرسید که چه فرقی بین VPS و VDS هست؟ در نگاه اول اینطوری به نظر می‌رسه که VDS یا سرور اختصاصی مجازی، همون VPS هست که یه لیبل شیک و فانتزی بهش خورده و گرون‌تر فروخته می‌شه (البته ممکنه واقعا هم این اتفاق بیفته ولی نه تو زمین‌هاست). تامین‌کننده‌ها معمولا سرورهای اختصاصی رو به چند سرور مجازی تقسیم می‌کنن. با استفاده از مجازی‌سازی، می‌تونیم کل سرور رو طوری تنظیم کنیم که شامل چندین سرور مجازی باشه، پس تفاوت بین VPS و VDS‌ ساده ست؛ سرور مجازی اختصاصی همین‌طور که از اسمش پیداست، یک بخش از سرور رو به طور اختصاصی به شما می‌ده، در حالی که در VPS قسمت‌های مختلف سرور بین افراد به اشتراک گذاشته می‌شن.

حالا که تفاوت بین این دو روش از مجازی سازی رو درک کردیم بیایید یک مثال هم بزنیم تا بیشتر برامون واضح بشه.

فرض کنید یک سرور با منابع ۳۲ گیگابایت رم و سی پی یو ۱۶ هسته‌ای داریم، حالا میخوایم ۴ تا سرور مجازی اختصاصی(VDS) روش ایجاد کنیم، در این صورت ۴ تا سرور مجازی اختصاصی داریم که هرکدوم ۸ گیگابایت رم و ۴ هسته CPU دارن. حالا وقتی این ۴ تا سرور در اختیار مصرف کننده ها قرار بگیرن به خاطر این که روش مجازی‌سازی به صورت اختصاصی‌ه، مصرف کننده‌ها به کل منابعی که بهشون اختصاص پیدا کرده دسترسی دارن. اما در روش VPS، به سرویس دهنده ها مثلا ۸ سرور مجازی با همون مقدار CPU و رم کمتر ایجاد میکنن، با فرض اینکه که همه با هم از منابع استفاده نمی‌کنن که خب اکثرا این اتفاق میفته و کارایی پایین میاد.

مزیت VDS به VPS چیست؟

مزیت اصلی در VDS اینه که خیالتون راحته که سرورهای مجازی مجاور شما تاثیری بر کارایی سرور مجازی شما نخواهد داشت چرا که همون طور که توضیح دادیم، مجموعه‌ای از منابع کاملا به شما اختصاص دارن و تنها شما به آن ها دسترسی دارید. البته در کنار منابعی پردازشی یا همون تعداد هسته، پهنای باند و تعداد خواندن و نوشتن روی فضای ذخیره سازی (iops) هم تاثیر زیادی روی کارایی سرور مجازی داره، که روی VDS میتونید کارایی نزدیک سرور فیزیکی برای این ۲ متریک تجربه کنید. در حقیقت بیاین اینطوری بگیم که اگه یه VDS به خوبی پشتیبانی بشه و کیفیت خوبی داشته باشه (یعنی در واقع اگه از زمین‌هاست گرفته باشیدش)، میتونه به طور کامل تجربه عملکردی یک سرور اختصاصی رو به شما بده در حالی که دارید هزینه خیلی خیلی کمتری رو می‌پردازین.

برای کار شما VDS مناسب‌تره یا VPS؟

پاسخ این سوال کاملا به نیازهای خودتون بستگی داره، اگه قراره رم و سی پی یو workload زیادی رو تحمل کنن، احتمالا با خرید یک سرور اختصاصی مجازی احساس بهتری خواهید داشت چون که می‌دونید سرور شما منابع و حافظه رو با بقیه به اشتراک نمی‌ذاره. همینطور برای استفاده از سامانه‌های آموزش مجازی مثل ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن که همیشه از پهنای باند زیادی استفاده می‌کنن و کلاس‌ها رو حافظه رکورد می‌کنن، ما فقط VDS رو پیشنهاد می‌کنیم. ولی اگه اولین باره که می‌خواید یک سرور مجازی تهیه کنید و عملکردش رو ارزیابی کنید پیشنهاد ما VPS ه؛ اگه عملکرد وی پی اس براتون مناسب بود که خب احتمالن راه حل مناسب رو پیدا کردین ولی اگه عملکردش راضی‌تون نکرد و ضعیف بود، همیشه می‌تونید اون رو به VDS‌ تبدیل کنید.