آموزش سئوآموزش وردپرس

چگونه برای وب سایتمان اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی بگیریم؟

یکی از اصلی ترین عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیک در دنیای اینترنت، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران وب سایت است. در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد تجارت الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. به منظور ساماندهی سایت‌های تجاری در ایران و ایجاد فضای تجارت الکترونیکی امن، گرفتن اینماد امری ضروری خواهد بود. دریافت اینماد به کاربران اطمینان می دهد تا در هنگام خرید از طریق اینترنت با خیال راحت از این که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می کنند.

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

اینماد یک گواهی دیجیتال است که اصالت و امنیت یک وب سایت را تایید می کند. گواهی اینماد توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده است و یک فرآیند صدور گواهینامه داوطلبانه برای صاحبان وب سایت در ایران است. گواهی نامه اینماد به بازدیدکنندگان وب سایت این اطمینان را می دهد که وب سایت قانونی است و اطلاعات شخصی و مالی وارد شده در وب سایت مورد اعتماد است.

برای دریافت گواهی نامه اینماد، صاحبان وب سایت باید استانداردهای فنی و امنیتی خاصی را که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تعیین شده است، رعایت کنند. از جمله استفاده از پروتکل های ارتباطی امن (Https) و محافظت از داده های کاربر در برابر دسترسی غیرمجاز. فرآیند صدور گواهینامه همچنین شامل ممیزی زیرساخت و سیاست های امنیتی وب سایت است.

اینماد به طور گسترده در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، بسیاری از مشاغل آنلاین و وب سایت های تجارت الکترونیکی اینماد را در وب سایت های خود نمایش می دهند تا اعتماد مشتریان خود را جلب کنند. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که اینماد مختص ایران است و ممکن است در خارج از ایران به رسمیت شناخته نشده یا قابل اعتماد نباشد.

چرا باید اینماد بگیریم؟

فرقی نمی کند که شما سایت معرفی دارید یا کسب و کاری دارید که در آن فروش محصول یا خدمات انجام می دهید. گرفتن اینماد اجباری است و هر کسب و کار باید به منظور اعتبار بخشیدن به خود آن را دریافت نماید. از این میان فروشگاه های اینترنتی بیش از هر کسب و کار دیگری نیاز به گرفتن اینماد دارند. در واقع پس از انتخاب نام دامنه و پیکربندی هاست فروشگاهی و طراحی سایت خود، در قدم بعدی، باید برای دریافت اینماد اقدام کنید تا بدین ترتیب امکان گرفتن درگاه پرداخت را بدست آورده و مشتریان را به سمت خرید، هدایت کنید.

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

به منظور گرفتن اعتبار بیشتر در وب سایت ها، اینماد انواع مختلفی را ارائه می دهد:

نماد موقت

این نوع برای فروشگاه هایی است که در حال اخذ اینماد هستند و به صورت موقت مورد تایید اولیه قرار گرفته اند.

نماد یک ستاره

متداول ترین نوع اینماد است که در صورت تکمیل موارد مورد درخواست در سامانه اینماد، به کسب و کارها و وب سایت ها اعطا می گردد.

نماد دوستاره

این نوع به منظور اعتبار بخشیدن بیشتر به کسب و کارها استفاده می شود و به وب سایت هایی اعطا می گردد که علاوه بر تکمیل پروفایل، معیارهای دیگر مورد تایید را اخذ کرده اند.

نماد مشاغل خانگی

این نوع نماد به منظور حمایت از مشاغل خانگی و بدون نیاز به دریافت پروانه کسب از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی قابل دریافت است که در ماه های اخیر به سامانه اینماد اضافه شده است و دارای رنگ خاکستری است.

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

ایجاد حساب کاربری:

اولین قدم مراجعه به آدرس پنل اینماد است.

 ورود به پنل کاربری گرفتن اینماد

جهت ثبت نام با کلیک به روی لینک ایجاد حساب کاربری به صفحه ثبت نام هدایت می شوید:

 ثبت نام گرفتن اینماد

تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک

پس از ایجاد حساب کاربری می بایست بر روی گزینه‌ی تکمیل اطلاعات کلیک کنید و مشخصات خود را کامل نمایید. این مشخصات برای اشخاص حقیقی و حقوقی قابل تکمیل است و اطلاعات عمومی را ثبت خواهید کرد.

تکمیل فرم اطلاعات گرفتن اینماد

پس از آن نیاز است تا مدارک را در قسمت بارگذاری مدارک آپلود کنید.

بارگزاری مدارک گرفتن اینماد

احراز اطلاعات و افزودن اطلاعات کسب و کار

پس از بارگذاری مدارک نیاز است تا احراز هویت را انجام دهید. این کار با تایید صحت تلفن همراه و تایید صحت تلفن ثابت انجام می پذیرد.

احراز اطلاعات

افزودن کسب و کار

مرحله بعدی افزودن کسب و کار است که پس از احراز هویت امکان پذیر است. در این مرحله باید اطلاعات کسب و کار خود را با جزئیات وارد نمایید. اطلاعاتی نظیر مشخصات کسب و کار و اطلاعات تماس جهت نمایش در پنل اینماد مورد نیاز است. همچنین دسترسی کاربری برای بررسی توسط کارشناسان اینماد را نیز باید فراهم نمایید.

افزودن کسب و کار

پس از ثبت اطلاعات، پرونده شما برای بررسی به کارشناسان ارسال می گردد که معمولا تا یک هفته زمان می برد. هزینه مربوط به اینماد را می بایست به صورت آنلاین پرداخت نمایید تا پرونده شما جهت بررسی تایید گردد. در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، پرونده شما تایید می گردد و آماده دریافت اینماد است. بدین منظور از قسمت مدیریت کسب و کار می توانید با پر کردن و تایید تعهدنامه که قالب آن در سامانه موجود می باشد، اینماد خود را دریافت نموده و در وب سایت خود نمایش دهید.

مدیریت کسب و کار

نتیجه

گرفتن اینماد به منظور تایید کسب و کار شما و ایجاد اعتماد در کاربران امری ضروری است. رعایت نکات مطرح شده در این مقاله به شما کمک می کند تا در گرفتن اینماد بدون چالش اقدام نمایید. با مطالعه قوانین مربوط به اینماد می توانید تعریف دقیق تری از کسب و کار خود برای کاربران داشته باشید. توجه کنید که داشتن اینماد در جلب اعتماد کاربران بسیار ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا