لینوکس و ویندوز دو سیستم عامل اصلی میزبانی وب در اینترنت هستند. لینوکس سرور یک سیستم عامل متن باز است که استفاده از آن ارزان‌تر است. ویندوز سرور همان طور که میدانید از محصولات شرکت مایکروسافت است و برای بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌ای که بابت سرورهای ویندوزی می‌کنند به نسبت سودآوری آن توجیه اقتصادی دارد. یک سرور ویندوزی به طور کلی پشتیبانی بیشتری و بهتری از سرورهای لینوکسی ارائه می‌دهد.

سرور لینوکس عموما گزینه‌ای اقتصادی است و شرکت‌های نوپا از آن استفاده می‌کنند. این در حالی است که سرور ویندوز به طور معمول انتخاب شرکت‌های بزرگ است. شرکت‌هایی که در این بین قرار دارند (مدتی از تاسیس آن‌ها گذشته است ولی هنوز آن‌قدر بزرگ نیستند) بهتر است که از سرورهای مجازی خصوصی (VPS) استفاده کنند. لینوکس و ویندوز نیز هر دو از سرورهای اشتراکی VPS‌ پشتیبانی می‌کنند.
 

مزایای سرور لینوکس
 

هنگامی که از سرورهای لینوکس استفاده می‌کنید با طیف گسترده‌ای از مزایا رو به رو هستید. با اینکه ممکن است سرورهای لینوکسی تا حدی کاربرپسند نباشند اما بسیار تطبیق‌پذیر بوده و امنیت بیشتری ارائه می‌دهند. برای شرکت‌هایی که داده‌های حساس را ذخیره می‌کنند و تا حد زیادی به بهینه‌سازی و کارایی احتیاج دارند، سرورهای لینوکسی انتخاب مناسبی است. علاوه بر ویژگی‌های امنیتی، تطبیق پذیری و کارایی، سرورهای لینوکس همچنین دارای مزایای دیگری در مقایسه با سرورهای ویندوزی هستند. به لطف ماهیت متن‌باز بودن لینوکس،‌ سرورهای این سیستم‌عامل‌ها ملزم به پرداخت هزینه لایسنس نیستند و در نتیجه هزینه‌ها برای شما کاهش پیدا می‌کند. سرورهای لینوکس قابل اطمینان‌تر هستند و هنگامی که در معماری redundancy مناسب قرار بگیرند به طور بهینه و بدون قطعی (failure) برایتان کار خواهند کرد. سایر مزایای سرور لینوکس عبارت‌اند از:
 

۱. صرفه جویی در هزینه
 

سیستم‌های متن‌باز مانند لینوکس در دسترس عموم قرار دارند که به این معنی است که شرکت میزبان وب تنها نیاز به پرداخت امور پشتیبانی فنی برای نصب و حفظ آن دارد. اما در مورد سرور ویندوز این طور نیست و شرکتی که از آن استفاده می‌کند باید برای لایسنس ویندوز سرور هزینه ‌کند. پلتفرم متن‌باز لینوکس و سیاست آن در مورد لایسنس رایگان یک مزیت بزرگ برای مشتریان محسوب می‌شود.
 

۲. دسترسی به اپلیکیشن‌های متن‌باز
 

هر شرکتی که از سرورهای لینوکس استفاده می‌کند قادر به استفاده از نرم‌افزارهای متن‌باز نیز خواهد بود. هر چند استفاده از اپلیکیشن‌های ویندوز در سرور لینوکس نیز امکان‌پذیر است اما یک لایه اضافی برای ارتباط بین این دو نیز نیاز خواهد بود.
 

۳. قابلیت اطمینان بیشتر
 

لینوکس و به طور کلی نرم‌افزارهای متن‌باز از منابع کمتری استفاده می‌کنند و این مورد سیستم را کارآمدتر می‌سازد. مصرف منابع پایین‌تر به معنی بهبود عملکرد، احتیاج به زیر ساخت کم‌تر و هزینه‌های پایین تر در هنگام اقدامات مربوط به شرایطی است که افزونگی داده پیش می‌آید. همه این موارد در کنار هم به بهبود قابلیت اعتماد کمک می‌کنند.
 

۴. اصلاح آسان‌تر
 

اصلاحات بر روی سرورهای ویندوز به طور کلی نیازمند انتظار برای نسخه جدیدی از سرور است. اما سرورهای لینوکسی هر زمان قابلیت اصلاح (modification) را دارند. این موضوع زمانی مزیت مهمی محسوب می‌شود که نقض‌های امنیتی شناسایی می‌شوند و یا هنگامی که آسیب‌پذیری در تنظیمات سرور موجود کشف می‌شود. این محیط باز، تنوع را بهبود بخشیده و یک لایه امنیتی نیز اضافه می‌کند.
 

مزایای سرورهای ویندوز
 

به طور کلی سرورهای ویندوزی سیستم‌های قوی‌تری هستند. با رویکردی منسجم و صیقل یافته، ویندوز سرور معمولا نسبت به سرورهای لینوکس کاربرپسندتر و قابل اعتماد تر هستند و احتیاج به نگهداری و مراقبت کمتری دارند. این رویکرد قوی به کارکنان شرکت این امکان را می‌دهد که بدون اختصاص دادن زمان زیاد برای نظارت و نگهداری،‌ همه مسائل فنی را رعایت کنند. در زیر به سایر مزایای ویندوز سرور اشاره می‌کنیم:
 

پشتیبانی بهتر
 

در حالی که سرورهای ویندوز و اپلیکیشن‌های آن همیشه همراه با هزینه هستند، اما شما با پرداخت این هزینه‌ها، پشتیبانی دریافت می‌کنید. اگر انتخاب شما استفاده از دنیای متن‌باز است معمولا بایستی به متخصصان فنی که در این زمینه دانش کافی را دارند هزینه پرداخت کرده تا پشتیبانی فنی بگیرید. انتخاب دیگر اما، اتکا به جامع فنی متن‌باز است. هرچند همیشه نخواهید توانست پاسخ خود را آن‌جا پیدا کنید.
 

ادغام بهتر با محصولات مایکروسافت
 

برنامه‌های ویندوز برای ادغام با سرورهای ویندوز طراحی شده‌اند. این مورد سرورهای ویندوز را نسبت به لینوکس ارزشمندتر می‌سازد. برای شرکت‌های بزرگ که احتیاج به اجرای Microsoft SQL و Microsoft Access دارند،‌ احتمالا سرور ویندوز تنها گزینه است.
 

کامل‌تر بودن
 

نرم‌افزارها و سرورهای ویندوزی به طور کلی دارای ویژگی‌های بیشتری نسبت جامعه متن‌باز هستند. به عنوان مثال سرور ویندوزی به مراتب کاربرپسندتر از محیط سرور لینوکس بوده و تجربه بهتری از کار کردن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این موضوع کاربران را قادر می‌سازد تا بدون اینکه یک رابط کاربری جدید یاد بگیرند، به طور کارآمد با سرور کار کنند.

در حالی که تطبیق پذیری لینوکس یکی از مزایای مهم آن است، ممکن است تا حدی مثل یک شمشیر دولبه عمل کند؛ در واقع برای آن که بتوانید از این ویژگی لینوکس استفاده کنید، ادمین لینوکس شما بایستی بتواند به درستی همه مولفه‌ها و زیرساخت را راه‌اندازی کند. اگر ادمین‌های شما تجربه و یا زمان مورد نیاز را در دسترس ندارند در این مورد سرورهای ویندوز به کمک‌تان خواهند آمد.
 

دسترسی ریموت
 

سرورهای لینوکس بر اساس خط فرمان (command-line) کار می‌کنند؛ اما برای کار با سرورهای ویندوز بایستی از ویژگی ریموت دسکتاپ استفاده کنید که راهی آسان‌تر برای مدیریت سرور است چرا که به شما یک رابط گرافیکی خواهد داد. هرچند GUI های مختلفی برای لینوکس نیز موجود هستند اما نصب آن‌ها نیازمند تجربه و زمان کافی خواهد بود.

ویژگی ریموت‌دسکتاپ هم‌چنین به ادمین سرور ویندوز این امکان را می‌دهد تا از هر نقطه‌ای به تنظیمات شبکه دسترسی داشته باشند و هنگام وقوع شرایط بحرانی نیز مدیر سرور می‌تواند سیستم را به طور کلی و به صورت ریموت ببندد.
 

فریم ورک ASP
 

این فریم‌ورک‌ها که شامل ASP‌ و ASP.Net‌ می‌شوند، به راحتی قابل نصب هستند و پشتیبانی بهتری نسبت به فریم‌ورک‌های لینوکس در اختیار شما می‌گذارند. ASP‌ پیش‌نیاز ASP.Net‌ است و صفحات وب که با استفاده از این دو فریم‌ورک توسعه یافته‌اند، معمولا تنها بر روی سرور ویندوز کار می‌کنند.