آموزش سئو

پر درآمدترین مشاغل فریلنسری در ایران و جهان در سال 2024

فریلنسری یکی از جذاب ترین روش های کاری برای بسیاری از افراد جهان است و بسیاری از افراد، رویای داشتن پر درآمدترین مشاغل فریلنسری را در سر می پرورانند. این افراد ترجیح می دهند که آزادانه و بدون کنترل مستقیم یک مدیر، با شرکت ها و افراد مختلفی کار کنند. اما فریلنسری هم مانند کارمندی مزایا و معایب خود را دارد.

کسب یک مهارت مؤثر و حرفه ای شدن در آن، یکی از چالش های پیش روی افرادی است که رویای فریلنسر شدن در سر دارند. در همین راستا آشنایی با پر درآمدترین مشاغل فریلنسری می تواند مانند یک چراغ، مسیر پیش روی افراد تازه کار را روشن کند و زنگ خطری برای افرادی که در مسیر اشتباه قرار گرفته اند باشد.

فریلنسری به چه معناست؟

تعریف فریلنسری

قبل از اینکه در مورد پر درآمدترین مشاغل فریلنسری صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که یک فریلنسر چطور کار می کند و شغل او چه مزایا و معایبی نسبت به یک کارمند دارد؟

ساده ترین پاسخ به سوال “فریلنسری چیست؟” آن است که فریلنسر بودن یک نوع خوداشتغالی است؛ شخص فریلنسر برای یک پروژه خاص با یک شرکت یا یک فرد قرارداد می بندد. اساساً فریلنسرها به تنهایی و به صورت دورکاری فعالیت می کنند که این به آن ها اجازه می دهد زمان انجام وظایف خود را در دست داشته باشند.

آشنایی با مزایای فریلنسری

آشنایی با مزایای فریلنسری

کار کردن به عنوان یک فریلنسر مزایا و معایب مختلفی دارد. وقتی صحبت از مزایا به میان می آید، به نظر می رسد که داشتن کنترل کامل بر حرفه تان، بزرگ ترین مزیت است. این شما هستید که تصمیم می گیرید چه پروژه ای انجام دهید، چه نرخ هایی تعیین کنید، کجا و در چه مکانی کار کنید و هر زمانی که بخواهید کار کنید و هر وقت که بخواهید به خودتان مرخصی بدهید. به جز زمان تحویل پروژه (که با هماهنگی شما و کارفرما انجام می شود)، بقیه موارد معمولاً در دستان شماست.

بسیاری از افراد با زندگی کارمندی مشکل دارند. آن ها دوست ندارند هر روز ساعت 8 صبح وارد شرکت شده و ساعت 5 بعد از ظهر، در حالی که از شدت خستگی توان صحبت کردن با هیچ کس را ندارند، از شرکت خارج شوند. برخی از افراد ترجیح می دهند که شب ها کار کنند و روزها به استراحت بپردازند، یا حتی فقط بعضی از روزها به کارکردن مشغول باشند.

 برخی دیگر از افراد دوست دارند آزادانه و بدون وجود یک مدیر یا رئیس، برای خودشان کار کنند. بعضی از افراد هم ترجیح می دهند که کارشان با شرکت ها به صورت پروژه های کوتاه مدت باشد تا همکاری هایی با قراردادهای چند ساله. قراردادهای یک فریلنسر معمولاً ماهیت کوتاه مدتی دارند.

اگرچه ممکن است برخی از فریلنسرها با شرکت ها همکاری های بلندمدت داشته باشند و به طور منظم انواع خاصی از وظایف را در آن شرکت ها به عهده بگیرند. به همین دلیل درآمد فریلنسرها به صورت پروژه ای است و بر حسب قراردادی که با افراد یا شرکت ها دارند، این مبلغ را در چند مرحله یا به صورت یکجا دریافت می کنند. همچنین از دیگر مزایای این شغل محبوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب درآمد بیشتر با دریافت هزینه پروژه به صورت دلاری به ویژه برای ایرانی ها
 • امکان کار بر روی پروژه‌های مختلف به‌طور همزمان
 • امکان تنظیم برنامه‌ها مطابق با ترجیحات شخصی
 • به دست آوردن تجربه‌های متنوع و توسعه مهارت‌ها
 • رضایت شغلی بیشتر به خاطر آزادی عمل بیشتر و کنترل بر کار ها
 • عدم وجود موانع جغرافیایی برای فریلنسرها (فریلنسرها می‌توانند از هر جایی کار کنند.)

آشنایی با معایب فریلنسری

آشنایی با معایب فریلنسری

در مورد معایب فریلنسری باید گفت که این سبک کاری نسبت به کارمندی، ثبات کمتری دارد. بر خلاف کارمندی، تضمینی برای گرفتن کاری فراتر از پروژه ای که پیش روی شماست، وجود ندارد. بیشتر اوقات (مخصوصاً در اوایل کارتان) باید به طور مداوم به دنبال فرصت های جدید برای حفظ درآمد باشید و این می تواند دلهره آور باشد.

علاوه بر این، اگر شما در کشوری زندگی می کنید که پرداخت مالیات برای تمام مشاغل الزامی است، فریلنسر بودن پروسه مدیریت مالیات بر درآمد شما را کمی پیچیده تر می کند. در این شرایط مالیات به طور خودکار از درآمد شما کسر نمی شوند. در عوض، شما مسئول ارسال پول به سازمان های مالیاتی هستید و این پرداخت معمولاً به صورت دوره های سه ماهه انجام می شود.

با این حال، همچنان این امکان برای شما وجود دارد که به یک فریلنسر حرفه ای تبدیل شوید. پس اگر می خواهید این چالش ها را پشت سر بگذارید و لذت کنترلی که در ازای آن به دست می آورید را حس کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا با پر درآمدترین مشاغل فریلنسری آشنا شوید.

پر درآمدترین مشاغل فریلنسری کدامند؟

پردرآمدترین مشاغل فریلنسری

1. توسعه نرم‌ افزار و برنامه‌ نویسی

بسیاری از شرکت ها فقط در مقطع زمانی خاصی، برای طراحی نرم افزارهای مورد نیاز خود به فردی احتیاج دارند که این کار را برای آن ها انجام دهد. این پروژه ها کوتاه مدت هستند و برای شرکت ها به صرفه نیست که افراد را به صورت دائمی برای این کار استخدام کنند. در نتیجه استخدام فریلنسرها برای چنین پروژه هایی، به شدت برای کارفرما جذاب است.

از طرفی چنین موقعیتی یک فرصت جذاب برای فریلنسرها ایجاد می کند. دقیقاً مطابق آن چیزی که یک فریلنسر از کار کردن انتظار دارد، یک مهندس نرم افزار در یک پروژه کوتاه مدت برنامه هایی برای دسکتاپ، وب یا موبایل می نویسد و هزینه مورد نظر خود را دریافت می کند. در این بین فریلنسرهایی که به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند پایتون، جاوا و جاوا اسکریپت تسلط دارند، می‌توانند بیشترین درآمد را کسب کنند. به طوری که کمترین میزان درآمد یک برنامه نویس فریلنسر حرفه ای در حدود 200 میلیون تومان در سال خواهد بود.

2. متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ

پردرآمدترین مشاغل فریلنسری

امروزه شرکت ها برای بیشتر دیده شدن در فضای آنلاین به شدت با هم رقابت می کنند. بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO، به شرکت ها کمک می کند تا صفحات وب خود را در لیست نتایج موتورهای جستجو بالاتر ببرند و ترافیک ارگانیک سایت های خود را افزایش دهند.

یک متخصص سئو به شرکت ها کمک می کند تا فرصت هایی برای بهبود ترافیک ارگانیک خود از طریق استفاده از کلمات کلیدی، مدیریت محتوا و موارد دیگر پیدا کنند. استخدام متخصصان سئو فریلنسر یک گزینه منطقی برای شرکت ها محسوب می شود و یک متخصص سئو فریلنسر می تواند از این راه سالانه چیزی در حدود 150 میلیون تومان و بیشتر درآمد داشته باشد.

از این رو شروع به کار به عنوان یک متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ فریلنسر می تواند یک سرمایه گذاری پرسود رو به پیشرفت باشد. به عنوان یک متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ، شما وظیفه زیر را دارید:

 • توسعه استراتژی های بازاریابی جامع متناسب با نیاز مشتری.
 • مدیریت و بهینه سازی کمپین های بازاریابی رسانه های اجتماعی برای افزایش تعامل.
 • تجزیه و تحلیل عمیق داده ها برای اصلاح و تقویت رویکرد های بازاریابی دیجیتال.
 • تولید محتوای جذاب
 • مشاوره به مشتریان در مورد بهترین و بروز ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال.
 • تحقیق کلمات کلیدی و اجرای استراتژی های موثر سئو.
 • بهبود بهینه سازی صفحات
 • تجزیه و تحلیل داده ها و معیارها برای افزایش رتبه بندی موتورهای جستجو.
 • آشنایی با الگوریتم های موتورهای جستجو

برای پیشرفت به عنوان یک متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ فریلنسر، درک قوی از موتورهای جستجو، الگوریتم ها و ابزارهای سئو، تکنیک ها و پلتفرم های بازاریابی دیجیتال ضروری است. به علاوه مهارت های ارتباطی قوی، خلاقیت و قدرت تحلیلی ویژگی هایی هستند که می توانند شما را متمایز کند.

3. هوش مصنوعی

متخصص امنیت سایبری

ورود به دنیای هوش مصنوعی به عنوان یک فریلنسر درها را به روی دنیایی می گشاید که با فناوری و نوآوری پیشرفته پیش می رود. به عنوان یک فریلنسر هوش مصنوعی، درگیر کار های زیر می شوید:

 • توسعه و پیاده سازی الگوریتم های یادگیری ماشین.
 • طراحی مدل های هوش مصنوعی برای حل مشکلات پیچیده و بهبود فرآیندهای کسب و کار.
 • همکاری با کسب و کار های مختلف برای ادغام راه حل های هوش مصنوعی در سیستم کسب و کار خود.
 • تجزیه و تحلیل مجموعه داده های بزرگ برای استخراج الگوهای معنا دار.
 • آشنایی با آخرین پیشرفت ها در ابزارهای هوش مصنوعی و گنجاندن آن ها در پروژه هایی که در دست دارید.

در حالی که برخی نگران هستند که هوش مصنوعی جایگزین فریلنسرها شود، افزایش شهرت هوش مصنوعی در واقع منجر به افزایش تقاضا برای فریلنسرهایی با تخصص در این زمینه شده است. اما برای پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی، داشتن یک پایه قوی در یادگیری ماشینی، پردازش زبان طبیعی و علم داده بسیار مهم است. این مسیر فریلنسری به افراد استعداد حل مسئله، تفکر انتقادی و اشتیاق مداوم برای بروز بودن را پاداش می‌دهد.

4. متخصص داده کاوی و علوم داده

از آن جایی که کسب و کارهای مدرن امروزه مملو از داده ها هستند، تنها یک متخصص داده کاوی است که می‌داند چگونه رویکرد های عملی را از گیگابایت ها داده به دست آورد. حال بیایید نگاهی به شرح وظایف یک متخصص علم داده بیاندازیم:

 • تجزیه و تحلیل و تفسیر مجموعه داده های پیچیده
 • توسعه الگوریتم ها و مدل های پیش بینی برای شناسایی الگوها و روندها.
 • همکاری با مشتریان برای درک نیازها و اهداف داده های آن ها.
 • پردازش داده های خام برای افزایش دقت و ارتباط.
 • تجسم داده ها از طریق نمودارها و گزارش ها برای تفسیر آسان.

مهارت در زبان های برنامه نویسی مانند پایتون یا R برای یک متخصص داده کاوی و علوم داده بسیار مهم است. همچنین داشتن یک پایه قوی در بحث آمار و یادگیری ماشین ضروری است.

5. متخصص امنیت سایبری

پردرآمدترین مشاغل فریلنسری

یکی دیگر از پر درآمدترین مشاغل فریلنسری در زمینه امنیت سایبری است. امروزه با افزایش تعداد هکر ها همواره ممکن است از شکاف های امنیتی مشکلات زیادی برای کسب و کار های مختلف رخ دهد که این موضوع افراد بسیاری را نگران می کند، از این رو نیاز به متخصصان امنیت سایبری تبدیل به نیازی مبرم شده است. اما شما به عنوان یک فریلنسر امنیت سایبری، وظایفی به شرح زیر خواهید داشت:

 • انجام ارزیابی های امنیتی جامع و شناسایی آسیب پذیری ها.
 • اقدامات امنیتی قوی برای محافظت از سیستم ها و داده ها.
 • آموزش به مشتریان در مورد بهترین شیوه ها برای حفظ امنیت سایبری
 • واکنش سریع به حملاتامنیت سایبری و دفع آن ها
 • بروز رسانی اطلاعات در خصوص جدید ترین تهدیدات امنیتی و راه های مقابله با آن ها

برای موفقیت در این شغل شما نیاز به افزایش مهارت در مدیریت ریسک، دانش چارچوب های امنیتی و آشنایی با ابزارهای امنیت سایبری دارید.

6. طراح UX

طراح UX

طراح UX متخصصی است که بر تجربه کاربر از محصولات دیجیتال نظارت می کند تا ابعادی از محصول را که نیازمند بهبود هستند شناسایی و آن ها را تقویت کند تا از کاربرپسند بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند. با این اوصاف طراح UX یکی دیگر از پر درآمدترین مشاغل فریلنسری است. حال شما به عنوان یک طراح UX وظایف زیر را بر عهده دارید:

 • انجام تحقیقات برای درک نیازها، ترجیحات و رفتارهای مخاطبان هدف.
 • ایجاد وایر فریم، نمونه های اولیه و طرح های تعاملی که تجربه کلی کاربر را بهبود می بخشد.
 • آشنایی با روش های طراحی، فناوری های جدید
 • تدوین سناریوهای کاربردی، شناسایی نقص در طرح‌های فعلی و بهبود محصولات دیجیتال
 • شناسایی ضعف‌های محصولات دیجیتالی با تست‌های کاربردپذیری

برای تبدیل شدن به یک طراح UX، تخصص در ابزارهای طراحی مانند Sketch یا Figma، درک عمیق اصول طراحی کاربر محور و مهارت های ارتباطی قوی برای به دست آوردن مشتری ضروری است.

7. توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل

امروزه میلیون ها میلیون اپلیکیشن موبایل ساخته شده اند و از این میان آن هایی که به خوبی طراحی شده اند و امکانات خوبی در اختیار مخاطبین قرار می دهند بسیار مورد استفاده و استقبال قرار می گیرند. از این رو یکی از بهترین درآمد ترین مشاغل فریلنسری توسعه اپلیکیشن موبایل است. اما شما برای ورود به این حوزه به عنوان یک فریلنسر وظایف زیر را بر عهده دارید:

 • طراحی و توسعه اپلیکیشن های موبایل برای پلتفرم های مختلف مانند iOS و اندروید.
 • همکاری با مشتریان برای درک نیازهای آن ها و اضافه کردن امکانات مورد نیاز آن ها.
 • انجام تست و اشکال زدایی اپلیکیشن
 • در جریان آخرین روندها و فناوری های توسعه اپلیکیشن موبایل باشید.
 • یک توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایل، بسته به پلتفرم، به تخصص در زبان‌هایی مانند جاوا، سوئیفت یا کاتلین نیاز دارد. مهارت‌های حل مسئله قوی، توجه به جزئیات و توانایی انطباق با فناوری‌های در حال توسعه در این شغل مفید است.

8. طراحی سایت

بسیاری از شرکت ها نیازی به استخدام دائمی فردی برای طراحی و نگهداری از وب سایت های خود ندارند. در نتیجه وقتی می خواهند یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنند یا صفحات سایت خود را اصلاح، تعمیر یا نگهداری کنند و یا ویژگی هایی را به وب سایت های خود اضافه کنند، از یک فریلنسر کمک می گیرند.

امروزه هر کسب و کاری یک سایت برای خود راه اندازی کرده است، از این رو بازار طراحی سایت بسیار داغ است. از طرفی مبالغ طراحی سایت نیز بسیار قابل توجه است. از این رو طراحی سایت یکی از پر درآمد ترین مشاغل فریلنسری به شمار می رود. اکنون اگر شما نیز قصد دارید به عنوان یک طراح سایت شغل فرسلنسری را شروع کنید، وظایف زیر بر عهده شما خواهد بود:

 • طراحی وب‌سایت‌های جذاب و واکنش‌گرا، با در نظر گرفتن تجربیات کاربران دسکتاپ و تلفن همراه.
 • همکاری با مشتریان برای درک هویت برند و ترجیحات طراحی آن ها.
 • ترکیب عناصر گرافیکی، طرح‌های رنگی و تایپوگرافی برای افزایش زیبایی‌شناسی وب‌سایت.
 • استفاده از ابزارهای طراحی وب مانند Adobe Creative Suite، Sketch یا Figma برای زنده کردن طراحی.
 • یک طراح وب باید درک قوی از اصول طراحی، مهارت در HTML،CSS و جاوا اسکریپت داشته باشد و به جزئیات توجه داشته باشد. همراهی با آخرین روند طراحی و بهبود مستمر مهارت های خود، شما را در دنیای رقابتی طراحی وب متمایز می کند.

کلام آخر

همه گزینه هایی که در بالا عنوان کردیم، جزو پر درآمدترین مشاغل فریلنسری در سال 2024 هستند. اگر فکر می کنید که در هر کدام از آنها علاقه و استعداد دارید، کافی است با کمی جستجو در سایت های فریلنسری، ببینید چه نوع فرصت هایی برای یادگیری یا کار در دسترس شما قرار دارد.

هر چقدر یک فریلنسر بتواند کار خود را از دیگران متمایز کند، مشتریان بیشتری به دست خواهد آورد. این تمایز با تلاش و حرفه ای شدن در کاری که انجام می دهید به دست می آید. پس برای تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق با درآمدی عالی راه درازی در پیش دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا